W najbliższych tygodniach rozpocznie się rewaloryzacja parku Belzackiego. Miasto otrzymało dofinansowanie

pieniadz4

W najbliższych tygodniach rozpocznie się rewaloryzacja parku Belzackiego. Przypominamy, że na realizację zadania miasto pozyskało blisko 5,5 mln złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Umowa z Funduszem została podpisana pod koniec 2020 roku. Zgodnie z jej zapisami miasto na rewaloryzację parku Belzackiego otrzymało 5 mln 402 tys. 349 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone w formie dotacji (kwota 3 mln 241 tys. 397 zł) oraz pożyczki (kwota 2 mln 160 tys. 953 zł). Koszt całej inwestycji, po przetargu, to blisko 9,9 mln złotych.

Sama inwestycja powinna wystartować w ciągu najbliższych kilkunastu dni. W ubiegłym tygodniu odbyło się przekazanie placu budowy. Teren parku przejęła firma Garden Designers Derkacz i wspólnicy z Lublina, która będzie realizowała inwestycję.

Rewaloryzacja parku Belzackiego zakłada przywrócenie świetności tego urokliwego miejsca. Po przeprowadzonej inwestycji zmieni się tu niemal wszystko. Przewidziano m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole.

W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości.

Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe.

Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

Jednym z najtrudniejszych etapów prac będzie wykonanie robót tzw. hydrotechnicznych, czyli tych związanych z odnowieniem stawu. To bardzo szeroki zakres specjalistycznych prac m.in. przy przepustach, skarpach i pomostach. Na zbiorniku wodnym przewidziano także budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.

Zgodnie z założonym harmonogramem inwestycja mam być gotowa do połowy lipca 2022 roku, choć roboty wchodzące w zakres dofinansowania z WFOŚiGW (tj. w obrębie obszar zabytkowego parku) mają potrwać do 30 października 2021 r.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski