wersja testowa serwisu

W Piotrkowie Trybunalskim powstanie farma fotowoltaiczna. "Mamy opracowaną koncepcję budowy"

0092fotowoltaika-1602767707
fot. Urząd Miasta Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski nieustannie inwestuje w ekologię. Tym razem przygotowujemy się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 megawata.

- Nad inwestycją pracujemy od dłuższego czasu. Chcemy wykorzystać duży plac, który jest do dyspozycji na terenie oczyszczalni ścieków po zakończonej modernizacji tego obiektu – mówi prezydent Krzysztof Chojniak. 

- Mamy opracowaną koncepcję budowy farmy. Aby rozpocząć prace projektowe musimy uzyskać z Zakładu Energetycznego warunki przyłączenia się do sieci energetycznej, o które już wystąpiliśmy. Mając kompletną dokumentację rozpoczniemy starania o pozyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia prezydent. 

Farma ma mieć moc około 1 megawata, a wyprodukowany w niej prąd w ilości ok. 950 MWh rocznie chcemy wykorzystać m.in. w miejskich placówkach czy do oświetlenia ulic. Zapewni to ponad 10% zapotrzebowania miasta na prąd.

- Dzięki budowie takiej farmy nie tylko po raz kolejny wpiszemy się w ważny dla nas wszystkich rozwój ekologii i dbałości o środowisko. Pozyskiwanie energii ze słońca to także duże oszczędności na miejskich rachunkach za prąd – podkreśla prezydent.

Na budowie farmy fotowoltaicznej działania miasta w kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii się nie kończą.

- Będziemy chcieli powołać do życia tzw. klaster energetyczny, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych, instytucji publicznych jak i przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Krzysztof Chojniak i podkreśla, że budowa farmy jest pierwszym etapem tworzenia klastra.

- Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki. Będą to realne oszczędności wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii elektrycznej - podsumowuje prezydent.

źródło: UM Piotrków Trybunalski