wersja testowa serwisu

W sobotę projekcja filmu „1920 Bitwa Warszawska”

867

W sobotę (12.09) w auli Mediateki 800-lecia odbędzie się projekcja filmu „1920 Bitwa Warszawska". Produkcja pokazuje historię jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata.

„1920 Bitwa Warszawska" to film w reżyserii Jerzego Hoffmana przedstawiający jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Warto przypomnieć, że wiece scen do filmu kręconych było w Piotrkowie Trybunalskim.

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, w 1920 roku. Poeta i ułan Jan (Borys Szyc) po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne: marszałek Józef Piłsudski (Daniel Olbrychski), generał Tadeusz Rozwadowski (Marian Dziędziel), pułkownik Wieniawa-Długoszowski (Bogusław Linda), a także Włodzimierz Lenin i Józef Stalin. Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.

Projekcja rozpocznie się o godz. 17.00. Bezpłatne wejściówki na seans są do odebrania w Mediatece 800-lecia i Filii nr 1 MBP.

Projekcję filmu dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej".

źródło: UM Piotrków Trybunalski