Wacława Juszkiewicz-Kamieńskiej, oficer Wojska Polskiego, sanitariuszka, członkini Armii Krajowej świętowała 100. urodziny!

dsc1279-166807373_20221110-100535_1
UM Piotrków Trybunalski

W miniony wtorek swoje setne urodziny świętowała Wacława Juszkiewicz-Kamieńska. Piotrkowianka to oficer Wojska Polskiego, sanitariuszka, członkini Armii Krajowej. 

Wacława Juszkiewicz-Kamieńska należy do pokolenia Kolumbów głęboko doświadczonego w dziejach Polski. Była świadkiem wielu trudnych wydarzeń, które kształtowały jej patriotyzm, miłość do Ojczyzny i drugiego człowieka. Rozwijała swoją osobowość poprzez służbę drugiemu człowiekowi. Była sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej ofiarnie niosła pomoc rannym żołnierzom, partyzantom, cywilom, głodnym i chorym, niezależnie od narodowości, religii czy poglądów. Stała się wzorom pielęgniarki godnym naśladowania, zasłużonej dla rozwoju pielęgniarstwa polskiego.

W środę z życzeniami oraz Złotym Medalem Honorowym Piotrkowa Trybunalskiego dostojną Jubilatkę odwiedzili prezydent Krzysztof Chojniak oraz wiceprzewodnicząca Ray Miasta Wiesława Olejnik.

Wacława urodziła się w Warszawie w 1922 r. w rodzinie wojskowej o bardzo bogatych tradycjach patriotycznych. Ojciec major Wacław Juszkiewicz walczył o odzyskanie przez Polskę niepodległości u boku gen. Hallera. Jego bracia służyli w armiach gen. Żeligowskiego i Dowbor- Muśnickiego. Matka Maria z d. Kotowska pochodziła z Kielecczyzny, jej dziadek był Powstańcem Styczniowym, a siostra Helena sanitariuszką w szpitalu polowym na froncie I wojny światowej. Po przedwczesnej śmierci ojca, stryj Władysław Juszkiewicz, kapitan 25. Pułku Piechoty, sprowadził rodzinę do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie stacjonował jego pułk. Wacława dorastała w atmosferze szczególnego umiłowania Ojczyzny i pracy dla człowieka w potrzebie. Uczęszczała do Gimnazjum Zrzeszenia Nauczycieli Szkół Średnich w Piotrkowie, w którym pielęgnowano tradycje, poczucie obowiązku i służbę Ojczyźnie. W szkole Wacława należała do harcerstwa (uczestniczyła w zlocie jubileuszowym ZHP w Spale w 1935r.), a w ostatnich dwóch latach nauki do Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Ta paramilitarna organizacja przygotowywała kobiety do służby sanitarno- łącznościowej na wypadek wojny. Wacława przeszła szkolenia sanitarne i łącznościowe. Swoje umiejętności doskonaliła na obozach szkoleniowych w Istebnej w 1938 r., a latem 1939 r. w Jędrzejowie. W 1939 roku zdała ,,małą maturę'' i została przyjęta do Liceum Humanistyczno-Ogólnego, lecz wybuch II wojny uniemożliwił dalszą naukę. Pani Wacława przez całe swoje życie służy drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Jest zaangażowana w pracę z młodzieżą propagując nieprzemijające idee czerwonokrzyskie oraz umiłowania Polski, jest aktywna w środowiskach kombatanckich i pielęgniarskich mimo sędziwego wieku.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski