Władze Piotrkowa w hołdzie Polakom poległym w walce o niepodległość

dsc6482-171516423_20240508-131907_1
UM Piotrków Trybunalski

8 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały w Berlinie akt bezwarunkowej kapitulacji, który zakończył na kontynencie europejskim II wojnę światową, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości. Dziś mija 79 lat od tamtych wydarzeń, a pamięć o poległych za wolność Ojczyzny jest wciąż żywa. Hołd bohaterom II wojny światowej oddaliśmy złożeniem kwiatów pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. 

Z okazji przypadającej dziś rocznicy wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych oraz członkowie organizacji kombatanckich. W imieniu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego wieniec przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli prezydent Juliusz Wiernicki, wiceprezydenci Krystyna Czechowska i Piotr Kulbat oraz przewodniczący Rady Miasta Mariusz Staszek.

Od 2015 roku ​8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Ustawa podpisana przez Bronisława Komorowskiego, byłego Prezydenta RP, zniosła Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja i funkcjonujące w kalendarzu od 1945 r., gdy dekretem ustanowiły je władze PRL.

Warto zaznaczyć, że kapitulacja III Rzeszy zakończyła wojnę w Europie, ale nadal toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski