Z upału w burze. Dynamiczna pogoda może przynieść zmianę aury - są ostrzeżenia!

burza
Pixabay

Upalna pogoda jak od rana towarzyszy nam w całym regionie może zmienić się w dość dynamiczne burze. W przeważającej części województwa łódzkiego obowiązują już dwa alerty pogodowe - jeden ostrzega przed wysokimi temperaturami, drugi przed burzami, którym może towarzyszyć silny wiatr, opad i miejscami nawet grad. Szczegóły poniżej.

Temperatury sięgające powyżej 30°C dotyczą całej Polski. Z powodu upalnych wskazań w kraju obowiązują alerty I i II stopnia przed upałami. Ale od godzin wczesnopopołudniowych pojawił się też szereg alertów dotyczących burz i ulewnych opadów deszczu. Nie inaczej jest w Łódzkiem. Dla południowych regionów województwa już po 13.00 wydano ostrzeżenia I stopnia przed dynamiczną aurą. 

Miejscami pojawiły się pierwsze burze, którym towarzyszą opady deszczu o natężeniu do 5 mm/10 min, dając godzinną sumę opadów rzędu około 10 mm. W ciągu kolejnych 2-3 godzin godzin przewiduje się dalszy rozwój burz z intensywniejszymi zjawiskami towarzyszącymi: wysokość opadów do 15-20 mm, porywy wiatru do 65 km/h, choć punktowo niewykluczone są wyższe prędkości, lokalnie grad do 2 cm. Burze przemieszczać się będą z południowego-zachodu/zachodu na północny-wschód/wschód - przekazują synoptycy z IMGW.

Jak dodają meteorolodzy, lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany. W tej chwili ostrzeżenia przed burzami obowiązują do godziny 19.00 i 20.00.