W Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbył się wyjątkowy wernisaż wystawy „Telegramy Kościuszkowskie i nie tylko". Prezentowany zbiór barwnych druków pocztowych pochodzi z prywatnej kolekcji Andrzeja Szczepki.
Druki te powstały w ramach uczczenia 100-lecia Insurekcji Kościuszkowskiej, a szczególną rolę w ich tworzeniu odegrali mieszkańcy Poznania. To właśnie tam narodziła się tradycja wysyłania okolicznościowych telegramów, które nie tylko spełniały funkcję użytkową, ale stały się także obiektami kolekcjonerskimi. Telegramy te były wysyłane z okazji różnych rocznic patriotycznych, ale również jako blankiety-zaproszenia na śluby, chrzty, ważne jubileusze rodzinne, a nawet pogrzeby. Ich projekty graficzne często miały wysoką wartość artystyczną i były wyrazem ducha epoki.
Kościuszkowskie telegramy patriotyczne to tylko jeden z przykładów użytkowej ikonografii historycznej. Dziś są one częścią tzw. DŻS – dokumentacji życia społecznego, która pozwala lepiej zrozumieć dawne czasy, idee i ludzi, a także stanowi cenny materiał badawczy dla współczesnych muzealników.
Wystawa potrwa do kwietnia 2025 roku – serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, sztuki i kultury!
źródło: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim