Zakończyła sie modernizacja i rozbudowa szkoły w Srocku! "W końcu możemy powiedzieć, że jesteśmy w XXI wieku" [Foto]

epi
UG Moszczenia

W Srocku odbyła się uroczystość z okazji oficjalnego zakończenia rozbudowy i modernizacji budynku tamtejszej Szkoły Podstawowej. Na tę inwestycję od lat czekała społeczność lokalna.

- Bardzo się cieszę, że stojąc tu dziś przed państwem mogę powiedzieć, że władze gminy dotrzymały słowa. I choć rozmowy czasami bywały trudne, także i tu na tej sali, to wszystko ma dziś szczęśliwy finał. Budowaliśmy w trudnym ekonomicznie czasie. Koszty rosły musieliśmy pukać do różnych drzwi, nawet tych ministerialnych. Dzięki przychylności wielu osób mogliśmy zakończyć tę inwestycję - wyliczał Marceli Piekarek, wójt Gminy Moszczenica.

Inwestycja kosztowała ponad 7 milionów. Przebudowano starą część budynku i dobudowano nowe skrzydło. Zagospodarowano teren przy szkole - wybudowano boisko do gry w piłkę koszykową i siatkówki, 3-torową bieżnię, tor do skoku w dal oraz nowy parking. Dzięki rozbudowie dzieci mają do dyspozycji m.in. nowe pracownie i salę bilardową. 

- W końcu możemy powiedzieć, że jesteśmy w XXI wieku - mówi Iwona Pałygiewicz, dyrektor szkoły. - Pierwotny budynek szkoły wybudowano w 1937 roku. Pierwsza rozbudowa miała miejsce w 2000 roku. Wtedy dobudowano salę gimnastyczną z łącznikiem, w którym mieściły się dwie klasy i zaplecze sanitarne. Placówka od wielu lat borykała się z trudnościami lokalowymi, a wiekowy budynek wymagał gruntownego remontu. W 2011 roku powołano do życia stowarzyszenie "Szkoła w Srocku", które miało wspierać remont szkoły. Choć droga była długa, to cieszę się, budynek stał się wizytówką gminy Moszczenica. Było to możliwe dzięki współpracy lokalnej społeczności, wójta oraz władz na każdym szczeblu, zaczynając od naszych gminnych urzędników po posłów. Wszystkim za to serdecznie dziękuję.

Uroczystą akademię otwarcia szkoły poprzedziła msza święta odprawiona przez ks. Mariusza Staszczyka, proboszcza parafii Srock. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali posłowie: Antoni Macierewicz i Grzegorz Lorek, który pomógł w zdobyciu dodatkowych funduszy z Ministerstwa Finansów, pozwalających na prace dodatkowe. Na uroczystości obecni byli także: senator Wiesław Dobkowski, wicewojewoda Marcin Buchali, wicemarszałek Zbigniew Ziemba, starosta Piotr Wojtysiak i Kurator Łódzki Oświaty Waldemar Flajszer.

W tych ważnych dla szkoły wydarzeniach, oprócz uczniów, całej kadry szkoły (obecnej i byłej) udział wzięli licznie przybyli goście: przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, duchowieństwo, dyrektorzy instytucji i szkół gminnych, przedstawiciele kuratorium, wykonawcy inwestycji, członkowie stowarzyszenia "Szkoła w Srocku", ZNP, OSP, KGW, sołtysi oraz rodzice i sponsorzy szkoły.

Miłą niespodziankę dla szkoły przygotował powiat piotrkowski.

- Mamy dla Państwa prezent w postaci dotacji na projekt "Ocalić od zapomnienia - kultura, sztuka i oświata naszego regionu", dzięki któremu uczniowie Szkoły Podstawowej w Srocku, będą mogli zapoznawać się z kulturą tradycjami naszego regionu - poinformował Piotr Wojtysiak Wojtysiak.

Miłym akcentem było również przekazanie sprzętu sportowego przez Dariusza Kobackiego Prezesa Polskiego Związku Bilardowego.

Uroczystości zakończyły występy uczniów, którzy pod czujnym okiem swoich pedagogów, zaprezentowali liczne talenty: wokalne, taneczne i aktorskie.

Źródło: UG Moszczenica