Zespół Archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie wpisany na listę Pomników Historii

Zespół Archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie wpisany na listę Pomników Historii

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazła się Archikolegiata w Tumie.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Dzisiaj (3 lutego) na listę trafiło dziewięć nowych obiektów, wśród których znalazł się także Zespół Archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie.

W uroczystości udział wzięło wielu gości, wśród których byli przedstawiciele lokalnych samorządów oraz gospodarze obiektów, które trafiły na listę Pomników Historii. Powiat łęczycki reprezentowali m.in. Wójt Gminy Góra Św. Małgorzaty Włodzimierz Franckowski, ksiądz Krzysztof Tempczyk z Parafii w Tumie oraz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba.

- Pielęgnowanie tych pereł, które są, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji, z której mamy wręcz obowiązek być dumni – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Prezydent RP.
Transmisja z uroczystości: