Najważniejsze wideo w epi24
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo31 502 wyświetlenia
 
Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo120 591 wyświetlenia
 
"Adwentowy kalendarz życzliwości i pozytywnego myślenia"

"Adwentowy kalendarz życzliwości i pozytywnego myślenia"

Liczba osób, które zobaczyły to wideo95 110 wyświetlenia
 
Wielki sukces polskich strażaków w Holandii! Zdobyli złoto i brąz Mistrzostw Świata

Wielki sukces polskich strażaków w Holandii! Zdobyli złoto i brąz Mistrzostw Świata

Liczba osób, które zobaczyły to wideo101 162 wyświetlenia
 
Niezwykłe znaleziska podczas przebudowy ulic. Wszystkie przedmioty trafiły do...

Niezwykłe znaleziska podczas przebudowy ulic. Wszystkie przedmioty trafiły do...

Liczba osób, które zobaczyły to wideo153 773 wyświetlenia
 
100-lecie przyznania Władysławowi Reymontowi Literackiej Nagrody Nobla

100-lecie przyznania Władysławowi Reymontowi Literackiej Nagrody Nobla

Liczba osób, które zobaczyły to wideo28 998 wyświetlenia
 
W Tumie wręczono kolejne Nagrody im. Benedykta Polaka

W Tumie wręczono kolejne Nagrody im. Benedykta Polaka

Liczba osób, które zobaczyły to wideo69 630 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Daszyna

Dożynki Gminy Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo266 360 wyświetlenia
 
Dożynki Wojewódzkie 2024 w Spale

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Spale

Liczba osób, które zobaczyły to wideo266 746 wyświetlenia
 
Potężny pożar zakładu w Żłobnicy

Potężny pożar zakładu w Żłobnicy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo42 925 wyświetlenia
 
Poznaj Pana Bogusława z RGE "Żyj zdrowo"

Poznaj Pana Bogusława z RGE "Żyj zdrowo"

Liczba osób, które zobaczyły to wideo77 009 wyświetlenia
 
Strzelanina w Łęczycy - nie żyje 45-letni mężczyzna

Strzelanina w Łęczycy - nie żyje 45-letni mężczyzna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo467 187 wyświetlenia
 
Dożynki Wojewódzkie - Marszałek Joanna Skrzydlewska zapowiada wielkie wydarzenie

Dożynki Wojewódzkie - Marszałek Joanna Skrzydlewska zapowiada wielkie wydarzenie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo209 054 wyświetlenia
 
Pożar składowiska w Woli Łaskiej

Pożar składowiska w Woli Łaskiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo134 534 wyświetlenia
 
Z Wrzasku o brzasku - lokalny producent ekologicznej żywności

Z Wrzasku o brzasku - lokalny producent ekologicznej żywności

Liczba osób, które zobaczyły to wideo102 546 wyświetlenia

Ruszyła machina referendalna w sprawie odwołania prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego

Ruszyła machina referendalna w sprawie odwołania prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego

Procedura referendalna mająca na celu odwołanie ze stanowiska prezydenta Krzysztofa Chojniaka ruszyła. W miniony czwartek, 9 lutego w magistracie i u komisarza wyborczego zostały złożone stosowne wnioski od grupy mieszkańców. - Wzywamy wszystkich Piotrkowian – w tym i urzędników – do wzięcia czynnego udziału w referendum. To od nas należy zależy przyszłość tego miasta i jego mieszkańców. Pamiętajcie, że wasza bierność to przyzwolenie- apelowała  tuż przed złożeniem dokumentów Agnieszka Chojnacka, pełnomocniczka grupy referendalnej. Swoje stanowisko w sprawie wniosku o referendum wyraził także piotrkowski magistrat, który w wydanym oświadczeniu miedzy innymi zaznacza, że: - inicjatorzy referendum wykorzystując ludzkie emocje chcą realizować swoje partykularne, polityczne interesy.

Ruszyła machina referendalna. W czwartek po godzinie 14.00 w piotrkowskim magistracie i u komisarza wyborczego złożono wnioski o zamiarze przeprowadzenia w Piotrkowie Trybunalskim referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Jeszcze zanim grupa mieszkańców weszła z dokumentami do urzędów jasno powtórzono z czego złożenie tych wniosków wynika.

- Zgodnie z zapowiedzią z protestu mieszkańców przeciwko podwyżkom cen ciepła w mieście i sytuacji niezrealizowania do dziś przez pana prezydenta Krzysztofa Chojniaka żadnego z naszych postulatów, przystępujemy do kolejnego kroku, jakim jest złożenie wniosku o referendum w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie odwołania prezydenta miasta – powiedziała Agnieszka Chojnacka, pełnomocniczka grupy referendalnej.

Odczytała także stanowisko mieszkańców, które w dosadnych słowach wskazuje swoje niezadowolenie.

- Mamy dosyć miasta kolesiów, miasta zarządzanego przez niekompetentnie, butne i aroganckie władze, które ignorują i obrażają piotrkowian. Mamy dosyć niegospodarności władz i dalszego zadłużania Piotrkowa Trybunalskiego, nie chcemy, żeby Piotrków był bankrutem. Mamy dosyć przyzwalania władz na absurdalne nagrody i pensje kolesiów zatrudnionych w spółkach miasta. Mamy dosyć wizji i perspektyw na to miasto ze strony władz. Rządamy rozliczenia dotychczasowej działalności prezydenta Chojniaka, i nowej władzy, która pozwoli nam godnie i spokojnie żyć w tym mieście. Wzywamy wszystkich Piotrkowian – w tym i urzędników – do wzięcia czynnego udziału w referendum. To od nas należy zależy przyszłość tego miasta i jego mieszkańców. Pamiętajcie, że wasza bierność to przyzwolenie – mówiła przed wejściem do magistratu Chojnacka.  

POLECAMY >>> Tłumy piotrkowian w manifestacji pod magistratem. Mają dość drakońskich podwyżek

Na reakcję samorządu Piotrkowa Trybunalskiego długo nie trzeba było czekać. Kilkanaście minut po tym, jak w biurze podawczym przyjęto dokumenty od mieszkańców, swoje stanowisko w tej sprawie otrzymały redakcje. Oświadczenie, które wpłynęło publikujemy w całości poniżej:

Ewidentnie widać, że osoby, które stoją za wnioskiem ws. zwołania referendum kierują się wyłącznie przesłankami politycznymi. Tu nie chodzi o żadne rosnące ceny ciepła, bo te przecież są niezależne od samorządów. Ponadto ceny ciepła systemowego lawinowo wzrosły w całym kraju i Piotrków pod tym względem nie jest samotną wyspą. I to są fakty.

Inicjatorzy referendum wykorzystując ludzkie emocje chcą realizować swoje partykularne, polityczne interesy. Tym samym rozpoczęli kampanię wyborczą, brudną kampanię wyborczą, ponieważ nie liczą się z faktami.


Poza tym inicjatorzy z jednej strony mówią, że chcą troszczyć się o finanse miasta, a z drugiej na niespełna rok przed wyborami, chcą organizacji referendum, które będzie kosztować piotrkowian kilkaset tysięcy złotych.
Mieszkańcy Piotrkowa przeciwko podwyżkom cen ogrzewania/ Facebook

Referendum - co wskazują przepisy?

Zasady organizowania lokalnego referendum określa ustawa o referendum lokalnym. Na mocy jej zapisów, mieszkańcy jako członkowie wspólnoty samorządowej mogą wyrazić w drodze głosowania swoją wolę m.in. w sprawie odwołania organów wykonawczych, w tym przypadku mowa o prezydencie.

W ciągu najbliższych 60 dni grupa referendalna jest zobowiązana zebrać podpisy mieszkańców popierających tę inicjatywę. Musi ją poprzeć, składając na wniosku swoje podpisy, co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania. W przypadku Piotrkowa Trybunalskiego, w którym zamieszkują 71.252 osoby (GUS na dzień 31.12.2021r.) będzie to nieco ponad 7 tysięcy podpisów. Jak zamierzają je zbierać inicjatorzy piotrkowskiego referendum?

- Będziemy wykorzystywać wszystkie możliwe środki. Żyjemy w XXI wieku mamy media społecznościowe, media, oczywiście będzie to trzeba zrobić osobiście, ale chętnych nie brakuje. Na zebranie podpisów dajemy sobie tydzień - mówiła Chojnacka.

Wracając do zapisów prawnych. Podpisy zbiera się na kartach zawierających: informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać, nazwiska i imiona członków grupy inicjatywnej oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania pełnomocnika. Warto w tym miejscu dodać, że podpisy popierające wniosek referendalny są badane i sprawdzane pod kątem prawidłowości ich złożenia. Mieszkaniec popierający wniosek o przeprowadzenie referendum powinien podać na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL oraz potwierdzić te dane własnoręcznym podpisem.

Po zebraniu podpisów inicjator referendum powinien przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z kartami zawierającymi podpisy osób popierających tą inicjatywę i informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym głosowaniu. Potem inicjatywa leży po stronie komisarza wyborczego. Ten w przeciągu 30 dni od złożenia kompletnego wniosku ma obowiązek wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku (dotyczy to sytuacji, w których inicjatorzy referendum nie wywiązali się z obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym referendum luby gdy nie nie zabrano odpowiedniej liczby głosów, bądź w ich zbieraniu przekroczono ustawowe terminy).

Referendum - kiedy dojdzie do odwołania?

O terminie referendum decyduje komisarz wyborczy w postanowieniu o jego przeprowadzeniu. Głosowanie powinno odbyć się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Referendum jest ważne, jeżeli do urn poszło co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano prezydenta. Ten zostanie odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw. Wygaśnięcie mandatu prezydenta oznacza też odwołanie jego zastępców.